Alman Dili. Neden Almanca ?

Alman dilini öğrenmek için birçok neden vardır:

Almanca Avrupa’da en çok konuşulan ana dildir. Almanca bilerek, 100 milyon Avrupalıyla ana dilinde konuşulabilir.
Almanya Türkiye’nin en önemli ticaret ortağıdır. Türkiye’de 1000’den fazla Alman şirketi bulunmaktadır ve her yıl 3 milyonu aşkın Alman turist Türkiye’yi ziyaret etmektedir. Almanca bilenler için iş piyasasında çok daha fazla olanak vardır.

Yüksek öğrenim açısından Almanya cazip bir ülkedir. Almanca bilenler için Almanya’da yüksek öğrenim çok çeşitli fırsatlar sunmaktadır.
Almanya’daki Türk göçmenler sayesinde Almanya ile Türkiye arasında kişisel bağlar çok yoğundur. Almanca bilgisi birarada yaşamayı kolaylaştırmaktadır.

Yabancı dil bilgisi kültürel, entelektüel ve mesleki ufku genişletir ve farklı kültürlere anlayışla yaklaşılmasını sağlar. Çok dillilik sadece Avrupa Birliği’nin genişlemesi açısından değil, her zaman bir avantajdır.
Almanca okuyabilen sadece Goethe, Nietzsche, Kafka, Bach, Beethoven, Freud ve Einstein’in eserlerini daha iyi anlamakla kalmayıp sanal dünyada da daha avantajlı duruma geçer: internette Almanca Ýngilizceden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bütün dünyada yayımlanan kitapların beşte biri halen Almanca olarak basılıyor.
Almanca öğrenmek istiyor musunuz?

Türkiye’deki Alman Kültür Merkezleri dil kursları veriyor. Bunun yanısıra birçok özel kuruluşta da dil kurslarına katılmak mümkün.

Çocuğunuzun küçüklüğünden itibaren Almanca öğrenmesini istiyor musunuz?

Türkiye’de dört Alman okulu ve Almanca ağırlıklı 12 Anadolu Lisesi (eğitim / Anadolu Programı) var. Çok sayıda devlet okulunda da Almanca öğretilmektedir.

Liselerde ikinci yabancı dilin zorunlu ders olarak okutulmaya başlamasıyla İngilizcenin dışındaki yabancı dillere duyulan ilgi artacaktır. Alman dili için ortaya çıkan bu fırsatı değerlendirmek istiyoruz. Alman Kültür Merkezi ve Federal Ýdare Dairesi Yurtdışı Eğitim Merkezi’nin eğitim ataşesi şimdiden Almanca konusunda pedagojik irtibat çalışmalarında bulunuyor (pv@ankara.goethe.org) ve Türk tarafını Almanca öğretmenlerinin hizmetiçi eğitimleri konusunda destekliyorlar.

Almanca öğretmenlerinin yetiştirilmesi konusunda üniversiteler de desteklenmektedir. DAAD okutmanları Alman dili bölümlerini akademik açıdan desteklemekte ve Almanya’da yüksek öğrenim konusunda danışmanlık hizmeti vermektedirler.  Alıntıdır…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.